פרקט הפישבון נחשב לאחד הפרקטים הקלאסיים. הוא נותן לרצפה את הכבוד המגיע לה עם דוגמה אלגנטית ומוקפדת של פרקט המזכיר את עצם הדג ומכאן שמו. מה שהיה בעבר סמל למראה יוקרתי ונוצץ נגיש היום לכל בעל בית שרוצה ליצור מראה מיוחד. כיצד משלבים את דוגמת הדג בבית? איך בוחרים פרקט פישבון? כיצד שומרים על הפרקט לאורך זמן? אנחנו כאן עם כל הטיפים החשובים.

פרקט הפישבון – קלאסיקה מודרנית

לפני שניתן כמה טיפים לשילוב הפרקט האלגנטי הזה בבית, כדאי לחזור אחורה ולהבין כיצד עיטר הפרקט בסגנון זה בתים בעבר. הפרקט בצורת עצם הדג הוא פרקט עץ מלא שיוצר דוגמה גיאומטרית מוקפדת לאורך קו הרצפה, קיבל את הבכורה לאחר שנים שבהם דוגמת הפישבון נראתה בעיקר ברחוב, על המדרכות ובגנים.

אדריכלים ומעצבים החלו לחכות את הדוגמה הגיאומטרית כבר במאה ה-19 כשיצרו בתוך ארמונות וטירות רצפות עץ ואבן חומה שמורכבות מהדוגמה. באיטליה, בספרד, באנגליה ובצרפת אפשר למצוא טירות עתיקות ובתי כפר שבהם יש פרקט פישבון אותנטי או רצפת אריחים בעיצוב זהה.

גם בארצות הברית הפך הפרקט הזה לפופולרי במיוחד והוא ייצג במיוחד את העיצוב ההוליוודי היוקרתי. כך אפשר למצוא פרקט עץ מלא מסוג זה באחוזות הוליוודיות ישנות שעברו כבר לא מעט ידיים אך שמרו על המראה הקלאסי והנוצץ.

איך בוחרים פרקט פישבון?

פרקט פישבון מגיע במגוון רחב של דגמים ורוחבים. כדאי לבחור בגוון שיתאים לעיצוב הבית. כך למשל גוון בהיר יתאים לעיצוב סקנדינבי ואילו גוון מהגוני חם יוכל להתאים לבית בעיצוב כפרי. מומלץ לבחור פרקט עץ מלא שיהיה עמיד נגד מים.

בנוסף, חשוב לבדוק שהפרקט מגיע ממקור איכותי. פרקט מסגנון פישבון שייצור מראה יוקרתי ואלגנטי כמו זה שאנחנו מחפשים בבחירה זו צריך להיות פרקט איכותי מאד ועמיד. כדאי לקנות את הפרקט רק מספק אמין ומנוסה ולדאוג להתקנה מקצועית שתאפשר לכם להנות מדיוק ומתוצאה סופית מרהיבה.

טיפים לשילוב דוגמת הדג בבית

  • שלבו את הפרקט עם גוונים בהירים – פרקט עץ מלא בדוגמת פישבון יוצר רושם דרמטי ולכן כדאי לשלב אותו עם פריטים שנותנים לו כבוד. ריהוט בהיר ופשוט ייתן במה של כבוד לפרקט בולט זה וכך הוא יבלוט בעיצוב הבית.
  • אל תשלבו את הפרקט עם טפטים וקירות עמוסים – אם יש לכם חדרים עם טפטים פרחוניים או צבעוניים, או קירות עמוסים בטקסטורות וצבעים, פרקט פישבון הוא לא הבחירה עבורכם. עדיף לשלב את הפרקט הזה עם מראה נקי ומינימליסטי יותר. השילוב בין קירות עמוסים ופרקט פישבון ייצור עומס ובלגן בעין.
  • הקפידו לבחור פרקט עמיד במים – פרקט הפישבון יוצר רושם אלגנטי במיוחד בחדרי אמבטיות ומטבחים. עם זאת, חשוב לבחור בפרקט עמיד במים שיבטיח עמידות לאורך זמן.
  • שלבו פרקט פישבון בחדרים מוארים – הפרקט הזה מתאים במקומות גדולים ופתוחים. אם אתם רוצים לשלב אותו בחדר קטן יחסית, ביחרו בחדר שיש לו פתחים גדולים המכניסים אור. ותרו על הפרקט הזה בחדר חשוך וקטן.
  • אל תוותרו על התקנה מקצועיתהתקנת פרקט עץ מלא היא אמנות בזכות עצמה, חשוב לבחור בספק איכותי ואמין שישלב גם התקנה של הפרקט באופן מקצועי, כך שהמראה שיווצר הוא מדויק ככל האפשר.

התקנת פרקט בסגנון פישבון

פרקט בסגנון פישבון כשמו כן הוא – התקנתו יוצרת מראה של אידרת דג ומקנה לרצפה מראה גיאומטרי ומעניין. שיטהזו של התקנה היא שיטה ישנה יחסית, שנולדה בשנות הארבעים של המאה הקודמת ונחשבת עד היום ליוקרתית במיוחד.

התוצאה הסופית שמעניקה התקנת פרקט בסגנון פישבון מתאימה מאד לבתים בהם יש השראה אירופאית קלאסית, עם רהיטים אלגנטיים בצבעים חמימים. הפרקט שעשוי מסוגים שונים של עצים, לפי בחירת הלקוח, משרה אווירה חמימה, ביתית, רומנטית ויוקרתית מאד.

פרקט בסגנון פישבון נוצר בדרך כלל מעץ אלון גושני בשכבות כפולות או משולשות. לצד עצי האלון שמאד פופולריים ליצירת פרקט אלון בסגנון פישבון, אפשר למצוא גם פרקט מעץ אגוז, מעץ מייפל, מאלון אירופאי ומעצים גושניים נוספים. פרקטים אלו מגיעים עם טקסטורה מבריקה ומשומנת, במראה חלק שמשתלב מצויין עם הסגנון האלגנטי של תחילת המאה העשרים, אותו סגנון אירופאי יוקרתי שאנחנו מדברים עליו.

את הפרקט מתקינים באמצעות הדבקה. לרוב מיישרים ומפלסים את הרצפה ככל האפשר, על מנת שההדבקה, תהליך די מסובך בגלל יצירת הדוגמה המיוחדת, תהיה ישרה ואיכותית. את הפרקט מדביקים אל הרצפה הנקייה בעבודה די סיזיפית.

בגלל תהליך ההתקנה הארוך יחסית, לרוב פרקט בסגנון פישבון הוא פרקט יקר מסוגי הפרקטים האחרים. אם זאת, מי שרוצה להנות ממראה ייחודי, אלגנטי, נעים וביתי מאד – ימצא בפרקט הזה לא מעט יתרונות.

    צרו איתנו קשר