המטבח הוא לב-לבו של הבית – שם עולה ריח של עוגה שזה נאפתה, ריח של בית, שם מתקיימות שיחות אם ובת תוך הכנת משקה שוקו חם, שם מתכנסת המשפחה סביב השולחן, לארוחה עם מנה עיקרית חמה, תוספת של אנקדוטות וסיפורים מיומו של כל אחד, בתיבול צחוק, הבנה או עצה ובקינוח של עוד חוויה משותפת.

לכן, יש חשיבות רבה לעיצוב המטבח. כוחו של עיצוב רב, וביכולתו ליצור אווירה – ביתית וחמימה, או מודרנית ומתוחכמת, אלגנטית ומהוקצעת, או טבעית ונינוחה – הכל בידיו של העיצוב.

לפני שבוחרים את השיש ואת הארונות, מתחילים מהבסיס, שישמש כרקע למטבח כולו – פרקט למטבח, כמובן. לפרקט תפקיד מרכזי בעיצוב האווירה שהזכרנו והוא אחד האלמנטים שמשפיעים עליה יותר מכל. על כן, ריכזנו עבורכם מספר טיפים לבחירת פרקט מוצלחת.

איזה סגנון אתם רוצים לשוות למטבח באמצעות פרקט

כפי שהבנתם מהפתיחה, בעינינו, מטבח הוא הרבה יותר מחלל פונקציונאלי שנועד להכנת מזון ומעבר לסך חלקיו – שיש, ארונות, מדיח, מגירות סכו"ם, מיקרוגל ותנור. כמו כל חדר אחר בבית, ואולי אפילו יותר, המטבח משדר אווירה. איזו אווירה? זה כבר תלוי בכם.

מטבח יכול להיות כפרי, עם שולחן גדול ורב נוכחות מעץ בגוון טבעי, ארונות בגוונים משלימים, עציצים על השיש, צנצנות עם חמוצים ביתיים ושרשראות של פלפלים מיובשים שתלויות בין תמונות של טבע. פרקט למטבח בעל אופי שכזה יתאים אחד בעל מראה טבעי ולא מעובד, רצוי תלת שכבתי או מעץ מלא.

מטבח יכול להיות גם אורבני באופיו, עם צבעי לבן וכסוף או אפילו שחור, כסאות בר גבוהים, אור לבן ומינימליזם שמתבטא במיעוט פריטים עיצוביים, אך משאיר מקום לריהוט בעל נוכחות. למטבח כזה יתאים פרקט לבן או פרקט שחור, שמשדרים הרבה סטייל, מראה נקי, חד ומדויק ותחכום.

כיצד פרקט במטבח יתכתב עם יתר חדרי הבית?

אחת הטעויות הנפוצות בעיצוב הבית, היא לשכוח לחשוב כיצד כל החדרים ישתלבו זה עם זה. אין זה אומר שחדר הילדים צריך להתאים למטבח, או שחדר האמבטיה צריך להיות באותו סגנון של הסלון. אך המעבר בין הסלון למטבח, שני חדרים סמוכים ומרכזיים מאוד בבית, צריך להיות אלגנטי, חלק וזורם. שוני מוחלט בין סגנון הסלון לסגנון המטבח ייראה לא הרמוני והרבה פחות נעים.

הריצוף הוא הדבר הראשון שאם יהיה שונה מדי בין החדרים, יצרום לעין. על כן, בבואכם לבחור פרקט למטבח, קחו בחשבון איזה פרקט יש או יהיה בסלון. יש קשת רחבה של פרקטים תלת שכבתיים או פרקטים מעץ מלא שיתאימו הן לסלון והן למטבח, ויעשו את המעבר ביניהם להרמוני ואסתטי.

חשבו על מידת השימוש במטבח 

יש בתים בהם המטבח כל היום בפעילות – סירים עולים על האש ברגע שקודמיהם יורדים, השיש מלא בכלי מטבח שונים ומשונים, בצמוד אליו, באותו חלל, ניצב לו שולחן אוכל שסביבו מתארחת המשפחה כולה באופן תדיר. ולעומתם, יש בתים בהם הפעילות המטבחית היא על אש קטנה, עבור שניים או שלושה אנשים, ללא פינת אוכל צמודה וללא הרבה בלגן.

מטבח שכל הזמן יש בו בישולים ואנשים, פירושו פרקט שעל גביו גוררים שולחנות וכסאות, שנשפכים עליו משקאות ורטבים ונופלות עליו חתיכות מזון. הפרקטים שלנו אמנם עמידים מאוד ובעלי רמת שחיקה גבוהה על פי התקנים המחמירים ביותר, אך ייתכן בהחלט שמשפחה שכזו תעדיף פרקט למטבח שהוא זול יותר (למשל פרקט למינציה) על פני פרקט יקר, או פרקט כהה יחסית, שעליו פחות רואים פירורים או שלולית של מיץ בזמן הארוחה.

לעומת זאת, זוג או משפחה קטנה יחסית, שאינה מרבה לארח, ייתכן שיעדיפו פרקט יקר יותר, או יבחרו בפרקט בהיר, משום שלא ירבו להכתימו וללכלכו.

התנאים שאיתם אתם עובדים – האם המטבח מואר? באיזה גודל המטבח?

בחירת גוון פרקט למטבח, היא עניין שמעבר לטעם האישי. היא מוכתבת גם על ידי אילוצי החלל שנרצה לעצב. מטבח מואר וגדול מותיר אפשרויות עיצוב מגוונות יותר – גם גוונים בהירים וגם גוונים כהים (ואפילו שחור) ייראו בו מצוין.

מנגד, מטבח שקרני שמש רבות לא מגיעות אליו, או מטבח קטן יחסית, ייראה טוב יותר עם פרקט בהיר, שיעניק אשליה של שטח רחב ומואר יותר.

ומעבר לכל אלו, הטיפ הכי חשוב שנוכל לתת לכם, הוא שתבחרו בפרקט שמעניק לכם תחושה נעימה ומשרה אווירה שטוב לכם איתה. אחרי הכל, כפי שאמרנו, המטבח הוא מקום מרכזי בבית, שמבלים בו שעות רבות.

שתפו ברשת: Facebooktwitterpinterest
צרו איתנו קשר