כולנו רוצים לתת תחושה של חלל מגורים גדול, גם אם בפועל הוא קטן. היום יש פתרונות עיצוביים רבים ומגוונים כדי לייצר את האשליה הזו, שבאים ליד ביטוי בפרמטרים שונים של גודל, צבע וכדומה. 

צבע יותר מציאות 

כשמדובר בריצוף, מרצפות גדולות תורמות לתחושה של מרחב וגם כשמדובר בפרקט – בחירת צבע הפרקטים יכולה ליצור תחושה ואשליה של חלל קטן יותר, גדול יותר, רחב יותר, צר יותר, עמוק יותר, גבוה יותר, קר יותר או חם יותר. מומלץ לבחור צבע בהתאם לגודל השטח. ככל שגוון הפרקט יהיה בהיר יותר, כך תהיה תחושה של חלל גדול ומרווח יותר. פרקטים בהירים וחיוורים מחזירים את האור שמגיע אליהם ויוצרים כך אשליה אופטית של חלל מוגדל. לכן מומלץ להתקין פרקט בהיר בחדרים חשוכים. חדרים קטנים יהפכו לקטנים עוד יותר בעין, אם ייצבעו בצבעי פרקט כהים מאד. חלל בהיר וגדול מתאים לפרקטים בצבע חזק. אם בחרתם ברצפת עץ בהירה, רהיטים כהים ישלימו את התמונה ויספקו מראה מצוין. רצפת פרקט כהה טובה כשרוצים ליצור תחושה של חמימות וכאשר הרהיטים בהירים יותר. 

לא סתם פרקט לבן הוא אחד הפרקטים הנמכרים ביותר היום. הצבע הבהיר מייצר אשליה של מרחב גם בחללים קטנים וכן תחושה של ניקיון. בזכות היותו בהיר , הפרקט הלבן תורם לכך שהבית יקבל את כמות האור המקסימלית.  

הפאנלים – המסגרת שחשובה לא פחות 

מלבד הפרקט, יש חשיבות לבחירת סוג וצבע הפאנל. כדאי לבחור בפאנל בצבע הקיר ולא בצבע הפרקטים – אם הקיר לבן, פאנל לבן וכדומה. כך יווצר ניתוק בין הרצפה לקירות , מה שייתן תחושה של חלל גדול ופתוח. פאנל לבן תורם לתחושה המרחבית. כך גם פאנל פולימרי. היום רוב הפנלים הם פולימריים וניתן להזמין אותם בצבע שרוצים . הם יוצרים תחושה של גובה ומרחב וקלים להתקנה בהדבקה ישירה על הקיר. 

פאזות והשפעתן על המראה

כאשר ישנן פאזות ברצפת הפרקט, נוצרת תחושה של מרחב גדול יותר. אם מתקינים פרקט בחדר שינה למשל, כאשר החדר קטן ורובו מכוסה בריהוט (ארון, מיטה..) – האפקט של פרקט עם פאזה הוא נמוך יותר. יש גם חשיבות לאופן הנחת הפרקט, אם נניח את הפרקט בכיוונים שונים. למשל: מסדרון צר ייראה רחב יותר עם לוחות הפרקט יורכבו לרוחב. פרקט עם שתי פאזות לאורך ייתן תחושה של חדר עמוק וארוך או רחב, בהתאם לאופן הנחת לוחות הפרקט. באופן כללי, אם בוחרים בלוחות פרקט מאורכים, נוצרת אשליה של קווי אורך ארוכים. כשבוחרים את סוג העץ והגוון, חשוב לברר את כמות האור החודרת לחלל ואת השפעתם של גופי התאורה. 

> קראו גם: הטריקים שיעזרו לכם להפוך חלל קטן למרווח יותר

שתפו ברשת: Facebooktwitterpinterest
צרו איתנו קשר